Amaç ve Kapsam


AMAÇ

YENİSEY Uluslararası Dil, Edebiyat ve Eğitim Dergisi, 2020 yılında yayın hayatına başlayan uluslararası, hakemli ve indeksli bir dergidir. Dergimiz, YÖK ve ÜAK tarafından belirlenen eğitim bilimleri ve filoloji temel alanında araştırmalar yayınlamayı ve bilim insanlarına hizmet vermeyi amaçlamaktadır.

YENİSEY Uluslararası Dil, Edebiyat ve Eğitim Dergisi,, okuyucular tarafından ücretsiz erişim sağlanabilen açık erişimli bir dergidir.

YENİSEY Uluslararası Dil, Edebiyat ve Eğitim Dergisi, sisteme yüklenen her makale bilimsel bir bakış açısıyla objektif bir şekilde kontrol edilir ve alanında uzman hakemlere iletilir. Bu süreç büyük bir gizlilik politikasıyla sürdürülmektedir. YENİSEY Dergisi, çift taraflı kör hakemlik sürecini esas almaktadır. Hakem süreci tamamlanan makaleler geliş tarihlerine göre yayın sırasına alınır.

YENİSEY Uluslararası Dil, Edebiyat ve Eğitim Dergisi önemli bir amacı da Türkçe eğitimi, yabancı dil öğretimi, dil bilim, dil eğitimi, edebiyat ve çeviri bilim alanlarında bütün dünyada takip edilen ve yüksek oranda atıf alan bir dergi haline gelmektir.

KAPSAM

YENİSEY Uluslararası Dil, Edebiyat ve Eğitim Dergisi aşağıda belirtilen alanlarda yapılan çalışmalar için bilim insanları ve araştırmacıların yararlanabileceği çevrimiçi bir yayın platformu olarak hizmet etmeyi amaçlamaktadır:

 Eğitim Bilimleri Temel Alan: Türkçe Eğitimi, Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi, Temel Eğitim, Yabancı Dil Eğitimi

 Filoloji Temel Alanı: Yeni Türk Edebiyatı, Klasik Türk Edebiyatı, Türk Halk Bilimi, Yeni Türk Dili, Eski Türk Dili, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları, Çeviribilim, Dil Bilim, Karşılaştırmalı Edebiyat, Çocuk Edebiyatı